Vírusírtó Blog

Egyetértésben a Facebook alkalmazásokkal

2012.09.12. 10:51 Maulis Csaba

title_egyetertesben.jpg

Nemrégiben látott napvilágot egy közel félmillió Facebook alkalmazás adatvédelmi és biztonsági szempontjait vizsgáló elemzés, amely végeredménye nem túl szívderítő.

  

Az analizált alkalmazások 63 százaléka kéri a felhasználók engedélyét, hogy a nevükben posztolhasson, ennél is több, 69 százalékuk igényli a felhasználók e-mail címét.

Azonban a legriasztóbb az, hogy 21 százaléka az alkalmazásoknak úgy is hozzáfér a felhasználó ismerőseinek személyes adataihoz, hogy ezek a személyek akár csak egyszer is használták volna az alkalmazást.

 

Mára már mindenki számára természetessé vált felvenni olyan alkalmazásokat, mint az Instagram, AngryBirds, Cityville vagy Spotify. Az alkalmazás engedélyezése során a felhasználók csak rákattintanak az „Egyetértek” gombra, anélkül, hogy fogalmuk lenne róla, mivel is értettek egyet. Senki nem gondol arra, hogy ezek a profilhoz csatolt alkalmazások képesek a saját és az ismerősök életét is nyomon követni, függetlenül az adatvédelmi beállításainktól.

 

A felvetett aggodalmakra a Facebook válasza a szokásos volt: „Sokféle eszközt adunk felhasználóink kezébe, amellyel szabályozhatják alkalmazásaik működését, és a fejlesztőknek is be kell tartaniuk a platformunkra vonatkozó szabályokat. Az alkalmazások kifejezetten olyan adatokat kérnek, amelyek szükségesek a működésükhöz, mint e-mail cím vagy a posztolási képességek. Azonban installálás után csak a felhasználó beleegyezésével tehetnek fel bejegyzéseket az Idővonalra. Ha egy alkalmazás megszegi a szabályokat, intézkedünk.”

 
Érdekes ez a reagáló jellegű hozzáállás, miszerint ők inkább utólag lépnek, mintsem előzetesen megvizsgálnák és jóváhagynák az arra érdemes alkalmazásokat. Magyarul tehát a felhasználók jelzéseire várnak, és ez adatvédelmi és biztonsági szempontból nem túl jó hír a Facebookozóknak.

 

Egyértelmű, hogy az engedélyek megadása az alkalmazások számára jóval súlyosabb ügy annál, mint ahogy ezt a Facebook kezeli. Az egyetlen, amit tehetünk, az, hogy kétszer is meggondoljuk, mire adjuk áldásunkat.

 

Létezik egy nagyszerű alkalmazás, a http://mypermissions.org/ oldalról letölthető, böngészőbővítményként használható MyPermissinons Cleaner, amellyel nyomon tudjuk követni, hogy mely alkalmazások működnek az engedélyünkkel, és ezeket kontrollálni is lehet. Azonban a „Hozzáadás”-ra kattintás előtt érdemes egy pillantást vetni az bővítmény figyelmeztetésére: „Hozzáférés az Ön adataihoz az összes webhelyen”...

 

E sorok írója egy átlag Facebook-felhasználónak számít, nála egy gyors vizsgálat azt mutatta, hogy 19 alkalmazás posztolhat a nevében, 35 hozzáfér az adataihoz, 14 pedig a médiatartalmaihoz is. Hogy ez sok vagy kevés, mindenki eldöntheti.


Az átverések nemzetközi vadászatában partnerünk a Facecrooks.


Tetszett a bejegyzés? Lájkolj minket a Facebookon!

Címkék: adatvédelem facebook alkalmazás engedély

Írj kommentet

A bejegyzés trackback címe:

https://virusirto.blog.hu/api/trackback/id/tr214771828

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Értesülj az új átverésekről a Facebookon!

Címkék

adatbiztonság (1) adathalászat (10) adatvédelem (36) Adobe (1) alkalmazás (13) amazon (1) android (36) android market (1) anonymus (1) apple (8) arcfelismerés (2) arcfelismerési technológia (1) átverés (41) Audi (1) bank (1) BankGuard (1) bankkártya (4) biometrikus azonosító (1) bitcoin (1) biztonság (21) blizzard (1) botnet (1) bouncer (1) celeb (1) cenzúra (1) chat (1) Chrome (1) cnn (1) csalás (8) csoport (1) cyberbullying (1) ddos (1) dnt (1) domén (1) e-book (1) e-mail (1) email (4) emoji (1) engedély (1) esemény (1) EU (1) europol (3) facebook (129) Facebook (10) Facebook hangulatjelek (1) fbi (3) felhő (1) felmérés (17) féreg (2) fiók (1) Flame (1) foci (1) frissítés (1) gdata (1) geotagging (2) Gmail (1) google (9) gps (1) gyermek (2) G data (3) g data (6) G Data (35) G Data BankGuard (1) G Data jelszómenedzser (1) G Data TotalProtection (1) hack (2) hacker (36) híresség (1) hoax (1) Hotmail (1) hozzáférés (2) hummer (1) idővonal (2) információbiztonság (2) instagram (4) intel (1) internet (4) internetbiz (1) internetbiztonság (62) ios (1) iOS (2) ipari kémkedés (1) jelszó (2) Jelszókezelő (1) jogok (3) kártevő (47) katasztrófa (1) kémkedés (1) kémprogram (1) keresés (1) kéretlen program (1) kiberbűnözés (2) kiberháború (3) kínai közösségi média (1) komment (1) közösségi média (1) közösségi portál (1) kriptobányászat (1) lájk (1) like (4) Linux (1) linux (1) mac (1) macintosh (1) maya (1) média (1) megosztás (6) metaadat (1) Microsoft (2) mobiltelefon (5) napló (1) Nigéria (3) okosóra (1) okostelefon (2) olimpia (1) online (3) Online bankolás (1) online bankolás (1) Ötven Cent Csoport (1) password (1) phising (1) Pokémon Go (1) Popcorn TIme (1) poszt (1) ransomware (13) rendőrség (2) rootkit (1) sérülékenység (9) Skype (1) skype (2) smart tv (5) spam (10) személyi (3) születésnap (1) szülői felügyelet (1) tartalomszűrés (1) tartózkodási hely (1) ThyssenKrupp (1) törlés (1) torrent (3) trójai (19) twitter (1) update (1) usb (5) vásárlás (1) védelem (2) végítélet (1) videó (1) vírus (2) virusirtó (1) vírusirtó (12) VirusTotal (1) visszaélés (1) Vista (1) vízjel (1) vodafone (1) warcraft (1) Weibo (1) whatsapp (1) wifi (3) windows (1) Windows (2) wordpress (1) World of Warcraft (1) WoW (1) Yahoo (1) Yahoo! (1) zaklatás (1) Zeus (1) zsaroló kártevő (5) Címkefelhő
süti beállítások módosítása