Vírusírtó Blog

Hiba az autós CAN szabványban

2017.08.25. 14:00 G Data

car-hacked.jpgKutatók szerint alapjaiban hibás az autók alkatrészei közötti kommunikációért felelős CAN protokoll. Ez nem jelent közvetlen veszélyt a mindennapi autós életünkben, de egy erőteljes jelzés arra vonatkozóan, hogy az autók biztonságára figyelni kell.


Augusztus közepén fedezték fel a Trend Micro szakemberei azt a tervezési hibát az autó alkatrészei közötti kommunikációért felelős CAN protokollban, mely a légzsákok kikapcsolásához, a zár kinyitásához, majd az autó ellopásához is vezethet. A jó hír, hogy a támadáshoz a hackernek előbb hozzá kell férnie az autó hálózatához, mondjuk annak szórakoztató központján keresztül. A rossz hír, hogy a hiba a szabvány része, és így minden, a protokollt használó autót érint.


Elfogott üzenetek


A támadás az ember autoimmun megbetegedéséhez hasonlít, mely azt eredményezi, hogy az emberi test saját szerveit támadja meg. IT biztonsági példával élve, a DDoS, vagyis a szolgáltatás megtagadási támadáshoz hasonlít.


A kutatók szerint a hekker két alkatrész közötti kommunikációban a különböző üzenetdarabkák elküldésére vár, azokat elfogja, majd egy elrontott bit-tel módosítva újból és újból tovább küldi. Mikor a megcélzott alkatrész látja, hogy rontott üzenet érkezik, felkéri a küldő alkatrészt, hogy hívja vissza a hibás üzenetet. Ezt mindaddig ismétlik, míg a hibaüzenetek hatására az alkatrész elhiszi magáról, hogy hibás, ezt elmondja a hálózat többi tagjának, majd lekapcsolja önmagát a hálózatról.


Autó csak biztonságosan jó


A szakemberek is elismerik, hogy a hibát kihasználó sikeres támadás valószínűsége csak elméleti, hiszen a technológiának nagyon aprólékos ismeretére van szükség, hogy kihasználják. Azonban rávilágít egy aggasztó trendre, nevezetesen arra, hogy az internetre kapcsolt autókat illene a gyártóknak az alapoktól újragondolni, majd biztonságosabbá tenni.


A G DATA blogján többször is írtunk az autó és biztonság labilis kapcsolatáról. Két évvel ezelőtt magyar szakembereknek, a CrySys Lab és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem közös kísérletében sikerült észrevétlenül sikerült kikapcsolniuk egy Audi TT légzsákjait. A hiba a járművek elemzésére és javítására használt autószerelési szoftver nulladik napi támadásán (zero-day exploit) – azaz egy még nem publikált hiba kihasználásán – alapult. A szoftvert, bár a Volkswagen Csoport árulja, nem ők készítették, hanem külsős cég, amelytől a VW megvásárolta.


Ugyancsak 2015-ben írtuk meg, hogy a Tesla teljesen elektromos luxusautójában, a Model S-ben felfedezett sérülékenység tette lehetővé egy támadó számára, hogy kinyissa a járművet, beindítsa a motort, majd elhajtson vele.


Leállt a motor


A leghíresebb autóbiztonsági eset még 2014-ben történt, mikor egy (azóta médiahacknek címkézett) bemutatóban egy 2014-es Jeep Cherokee felett vették át az uralmat távoli hackerek, elindították a légkondicionáló berendezést, az ablaktörlőket, a rádiót és azután a motort is leállították. Maga az FBI is figyelmeztetést adott ki, mely szerint valós veszély, hogy az autókat, teherautókat távolról el lehet téríteni, és ennek legyenek tudatában a sofőrök is.

Tetszett a bejegyzés? Lájkolj minket a Facebookon!

Írj kommentet

A bejegyzés trackback címe:

https://virusirto.blog.hu/api/trackback/id/tr8812778950

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Értesülj az új átverésekről a Facebookon!

Címkék

adatbiztonság (1) adathalászat (10) adatvédelem (36) Adobe (1) alkalmazás (13) amazon (1) android (36) android market (1) anonymus (1) apple (8) arcfelismerés (2) arcfelismerési technológia (1) átverés (41) Audi (1) bank (1) BankGuard (1) bankkártya (4) biometrikus azonosító (1) bitcoin (1) biztonság (21) blizzard (1) botnet (1) bouncer (1) celeb (1) cenzúra (1) chat (1) Chrome (1) cnn (1) csalás (8) csoport (1) cyberbullying (1) ddos (1) dnt (1) domén (1) e-book (1) e-mail (1) email (4) emoji (1) engedély (1) esemény (1) EU (1) europol (3) facebook (129) Facebook (10) Facebook hangulatjelek (1) fbi (3) felhő (1) felmérés (17) féreg (2) fiók (1) Flame (1) foci (1) frissítés (1) gdata (1) geotagging (2) Gmail (1) google (9) gps (1) gyermek (2) G Data (35) G data (3) g data (6) G Data BankGuard (1) G Data jelszómenedzser (1) G Data TotalProtection (1) hack (2) hacker (36) híresség (1) hoax (1) Hotmail (1) hozzáférés (2) hummer (1) idővonal (2) információbiztonság (2) instagram (4) intel (1) internet (4) internetbiz (1) internetbiztonság (62) iOS (2) ios (1) ipari kémkedés (1) jelszó (2) Jelszókezelő (1) jogok (3) kártevő (47) katasztrófa (1) kémkedés (1) kémprogram (1) keresés (1) kéretlen program (1) kiberbűnözés (2) kiberháború (3) kínai közösségi média (1) komment (1) közösségi média (1) közösségi portál (1) kriptobányászat (1) lájk (1) like (4) linux (1) Linux (1) mac (1) macintosh (1) maya (1) média (1) megosztás (6) metaadat (1) Microsoft (2) mobiltelefon (5) napló (1) Nigéria (3) okosóra (1) okostelefon (2) olimpia (1) online (3) Online bankolás (1) online bankolás (1) Ötven Cent Csoport (1) password (1) phising (1) Pokémon Go (1) Popcorn TIme (1) poszt (1) ransomware (13) rendőrség (2) rootkit (1) sérülékenység (9) skype (2) Skype (1) smart tv (5) spam (10) személyi (3) születésnap (1) szülői felügyelet (1) tartalomszűrés (1) tartózkodási hely (1) ThyssenKrupp (1) törlés (1) torrent (3) trójai (19) twitter (1) update (1) usb (5) vásárlás (1) védelem (2) végítélet (1) videó (1) vírus (2) vírusirtó (12) virusirtó (1) VirusTotal (1) visszaélés (1) Vista (1) vízjel (1) vodafone (1) warcraft (1) Weibo (1) whatsapp (1) wifi (3) windows (1) Windows (2) wordpress (1) World of Warcraft (1) WoW (1) Yahoo (1) Yahoo! (1) zaklatás (1) Zeus (1) zsaroló kártevő (5) Címkefelhő
süti beállítások módosítása